Skip to main content
Weather Data Source: Wettervorhersage Agadir 30 tage

Gepubliceerd: 11 juli 2025

Debat over migratie in Marokko en Europa

Artikel

Twee politici hebben deze week gereageerd op de aanhoudende klachten door lokale bewoners over illegale sub-Sahara Afrikanen in Marokko (gewelddadige video's  door de redactie gezien en waar we hier niet naar linken). De minister van Justitie wil de problemen oplossen door de illegalen gratis scholing, woning en werk aan te bieden. Hij vraagt  alles te doen om de Afrikanen te helpen. De minister van Communicatie heeft ook gereageerd. Hij zei dat Marokko niet langer een transitland is voor illegalen onder weg naar Europa maar een nieuwe bestemming is geworden.

Buiten de kringen van de regering zijn er ook NGO’s die druk bezig Marokkaanse vrouwen te vinden die bereid zijn om met de Afrikanen te trouwen en een verblijfsvergunning te regelen. De bewoners reageren hier negatief over. Ze denken dat Marokko de massale toestroom van illegalen niet aan kan. Er is een structureel tekort aan banen, ziekenhuizen, scholen en sociale voorzieningen.

Het debat over illegalen wordt ook in Nederland gevoerd. Het kabinet is afgelopen maand juni over asielwetten gestruikeld . De wetten moeten illegaal verblijf strafbaar stellen. De kiezers staan achter initiatiefnemer PVV. De partij staat volgens een peiling  van 05 juli door Maurice de Hond op 29 zetels.

In Duitsland is de politie al dagen bezig illegalen terug naar de grens met Polen te sturen. Daar wachten Poolse vrijwilligers die politie en leger helpen om de vluchtelingen weer terug naar Duitsland te sturen.

In Griekenland is op vrijdag 11 juli met 177 tegen 74 voor een nieuwe wet in het parlement gestemd. De wet maakt het mogelijk geen asiel meer te verlenen aan illegalen aangekomen via de kust van Noord Afrika. Zeven duizend hebben tot en met de maand juni Kreta bereikt. De nieuwe wet moet de autoriteiten drie maanden de tijd geven om te reageren.

In Frankrijk zei Bruno Retailleauminister van Binnenlandse Zaken, vorige week in het parlement dat Frankrijk voor het eerst in jaren werk maakt van het uitzetten van illegalen. Volgens zijn adviesorgaan Office de l’Immigration hebben 65.335 illegalen bericht gekregen om het land te verlaten. Aan de Franse Atlantische kust steekt de politie rubberbootjes lek waarmee honderden illegalen het Verenigd  Koninkrijk hopen te bereiken. Op de Britse eilanden zelf zijn er al weken mensen in verschillende steden op de been om de terugkeer van illegalen te eisen.

In Spanje heeft de Partido Popular (PP) deze week tijdens een debat in het parlement een voorstel gedaan om illegalen het land uit te zetten. In Portugal zijn activisten op straat gearresteerd. Ze vroegen tijdens een demonstratie deze week om de deportatie van illegalen: “Niemand in dit land heeft gevraagd om deze mensen toe te laten”, riep een activist terwijl hij door de politie werd afgevoerd.  

Bovenstaande berichten bereiken nauwelijks de media. Een debat hierover moet worden gevoerd. Want geen land kan de al decennia aanhoudende toestroom aan. Illegalen komen hoofdzakelijk uit twee werelddelen: sub-Sahara Afrika en sommige moslim landen uit Noord Afrika en het Midden Oosten. Over de demografische en economische oorzaken van illegale immigratie uit sub-Sahara naar Marokko is al eerder een artikel op deze website verschenen.  Meer volgt over de oorzaken van illegale immigratie uit moslim landen. 

Afbeelding: illegalen uit sub-Sahara Afrika hebben in 2024 een vissersboot aan de kust van Tan Tan gekaapt. Ze dwongen de opvaardenden richting de Kanarische Eilanden te varen. De Marine wist de boot tegen te houden. Foto: lokale media.