Merkwaardige verslaggeving uit het Midden-Oosten
Opinie. Het Saoedische General Authority of Civil Aviation (GACA) heeft op 8 en op 10 oktober meegedeeld dat de luchthavens van Abha en Riyadh door Hoethi-rakketten zijn getroffen. Hierbij zijn doden en gewonden gevallen. De manier waarop het nieuws in het Arabisch en het Engels werd gebracht laat opnieuw zien dat er nog niets is veranderd in dat land als het gaat om objectiviteit in de verslaggeving.
Het agentschap GACA heeft drie verschillende persberichten gepubliceerd: twee in het Arabisch en een in het Engels. Het Arabische persbericht van 8 oktober maakt onderscheid tussen Saoedische burgers en buitenlanders. Burgers uit Saoedi-Arabië zijn sjaheed (martelaren) die naar het paradijs gaan. Buitenlanders worden als slachtoffers (doden) beschreven, ook als ze moslim zijn zoals de Marokkaanse slachtoffers. Ze krijgen de titel sjaheed niet.
Wie is een martelaar?
De term sjaheed wordt de laatste jaren vaak in de media gebruikt en is het gevolg van de opkomst van islamisme. Het wordt gebruikt voor iemand die sterft tijdens de strijd voor het geloof. In een breed context wordt de term ook gebruikt voor iemand die is verdronken, aan een ziekte of een plaag is overleden of sterft bij het verdedigen van familie, bezit of eigen leven. Yusuf Al Qaradawi (1926-2022), de ideoloog van Moslim Broederschap, heeft zelfmoordenaars verdedigd.
Hetzelfde Saoedische agentschap heeft op 10 oktober een ander persbericht in het Engels gepubliceerd waarin andere woorden zijn gekozen na de dood van 12 mensen met verschillende nationaliteiten: "May Allah bestow His mercy upon those who lost their lives and grant the injured a speedy recovery". Het zijn geen martelaren maar gewone mensen. De slachtoffers zijn in het Engels gelijk maar niet in het Arabisch.
Woorden en beelden
Deze merkwaardige verslaggeving betreft niet alleen de woordkeuze maar ook het beeldmateriaal dat wordt gebruikt om op lokale tv zenders berichten te illustreren. Op 8 oktober heeft de zender Al-Hadath aandacht besteed aan de beschieting van de luchthaven van Riyad. Op de achtergrond van alle reportages worden geen foto’s of video’s getoond van de slachtoffers of de beschadigde luchthavens.
Tv-zenders uit Qatar zoals Al jazeera (Arabisch) deden hetzelfde toen Iraanse raketten op Doha werden afgevuurd. In beide landen worden de inwoners gevraagd geen foto’s of video’s te maken. Honderden Indiërs en Pakistanen werden het land uitgezet omdat ze foto's hadden gemaakt. Er waren geen beelden of video’s op tv te zien toen de raketten insloegen vlak bij het gebouw waar Al jazeera redactie zit.
Reputatieschade
Dezelfde Arabische zenders werken heel anders als het gaat om nieuws over Marokko. Hun correspondenten zijn er de kippen bij, met de camera in de aanslag om alles vast te leggen. Ze doen dit overal maar niet als het gaat om gebeurtenissen in eigen land.
Hun camera’s zijn gericht op Marokko om ervoor te zorgen dat het imago van hun landen in de ogen van de wereld als veilig en stabiel worden gezien terwijl andere landen in de regio elke dag worden bekritiseerd en in een kwaad daglicht worden gesteld.
Arabische zenders doen eindeloos verslag van de pro-Palestijnse demonstraties in Marokko om te laten zien dat het land instabiel is. De schade die ze het land toebrengen is groot. Geïnteresseerde investeerders die naar Marokko kijken zien dagelijks chaos en denken dat het land onveilig is.
Deze merkwaardige verslaggeving zorgt ervoor dat Arabische Golfstaten veiliger lijken dan Marokko ondanks het feit dat raketten dagelijks op hun steden neervallen. Ze houden vol dat hun landen veiliger zijn. Wellicht een boodschap aan de aanhangers van de Moslim Broederschap die elke gelegenheid grijpen om de belangen van hun land te schaden door op straat te demonstreren tegen een oorlog die door Hamas is veroorzaakt.
Afbeelding: brand in het vliegveld van Riyadh, de hoofdstad van Saoedi-Arabië. Bron: Social media.
Meer lezen over hetzelfde onderwerp:
Saoedi-Arabië haalt extreme teksten weg uit schoolboeken
Commentaar Op 11 september 2001 werden de Twin Towers in New York met twee vliegtuigen neergehaald. Duizenden mensen werden vermoord. Al Qaeda eiste de aanslagen op. 19 van de 21 daders kwamen uit Saoedi-Arabië waar de leer van de islam het meest streng is. 25 jaar later komt er verandering in het onderwijs. Geen haat op school prediken maar tolerantie. De daders uit Arabië konden de aanslagen plegen omdat ze opgegroeid zijn in een klimaat van intolerantie. De nieuwe machthebbers grijpen 25 jaar later in en halen problematische teksten uit de schoolboeken weg. Dat staat in een rapport van IMPACTse (Institute for Monitoring Peace and Cultural Tolerance in School Education), een organisate die de inhoud van onderwijsboeken onderzoekt. De belangrijkste geconstateerde veranderingen op een rij:
