Internationale Dag van de Bij
De productie van honing is volgens de beleidsnota Maroc Vert (Groen Marokko, gelanceerd in 2008) een belangrijke sector voor de sociale en economische ontwikkeling van ruim 36.000 imkers verenigd in een federatie goed voor bijna een miljoen bijenkorven. Daarnaast speelt de bijenteelt een essentiële rol bij de bestuiving van natuurlijke en gekweekte planten in fruitteelt en tuinbouw. Het Ministerie helpt de federatie van imkers met subsidie en training. Toch is de productie van honing tussen 2021 en 2023 met 70% gedaald.
De federatie van imkers waarschuwde in 2023 voor een stijging van de prijzen van honing als gevolg van het falen van Maroc Vert. Het beleid biedt onvoldoende bescherming tegen internationale concurrentie die de honingmarkt heeft overspoeld. Daarnaast verschilt de productie en de kwaliteit per regio. Daar waar regio’s Gharb en Souss redelijk stabiel blijven is er een achteruitgang in Berkane en Béni Mellal. 36% van de bijen is verdwenen. De prijs van honing is om die reden met 25% gestegen.
Internationale Dag
De verdwijning van de bijen is volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) een wereldwijd probleem. De organisatie viert daarom elk jaar op 20 mei een dag van de bij om hier aandacht voor te vragen. In 2023 lanceerde de organisatie een project ter waarde van 500.000 dollar in o.a. Marokko om de biodiversiteit en duurzame landbouw te helpen. Imkers zien in de hulp vanuit de VN een teken van het falend beleid van de overheid (externe link naar de website van het Ministerie van Landbouw). Anderen benadrukken in de media dat de verdwijning van de bij het gevolg is van een veel groter probleem: klimaatverandering.
Belangrijk ingrediënt
De meest voorkomende bijen in Marokko zijn in drie soorten te verdelen. Ze verschillen onderling in kleur en karakter. Twee soorten zijn zwart, agressief en hebben de neiging om te zwermen. Het derde soort is goudgeel en komt het meest voor in de zuidelijke regio’s tot in de Sahara. Het soort is aangepast aan hoge temperaturen en aan het dorre landschap. De honing van dit soort bijen is zacht. Behalve honing produceren de bijen gelei, was, propolis (antibacteriaal middel) en bijengif.
De meeste honing wordt in de islamitische maand Ramadan geconsumeerd. In regio Souss is honing het belangrijkste ingrediënt voor het maken van Amlu, een pasta voor op brood bij het ontbijten gemaakt op basis van Argan olie en amandel. Een foto van inmiddels vervallen bijenkorven uit de 19de eeuw in de bergen ten noorden van Agadir maakt duidelijk hoe belangrijk de lokale productie van honing was. Actie om de bij in Marokko te redden is daarom op zijn plaats.