GenZ spreidt fake news over familie Akhannouch
GenZ, een van de initiatiefnemers van demonstraties afgelopen week heeft en oproep op social media gepubliceerd om bedrijven van de familie Akhannouch te boycotten. De oproep is voorzien van een lijst met de namen van de bedrijven en een portret de huidige premier die dezelfde naam draagt. Maar de premier is niet de oprichter of de eigenaar van alle bedrijven. Die zijn al bijna honderd jaar actief op de markt.
In juli 2014 heeft Zaman, tijdschrift voor geschiedenis, een speciale editie gewijd aan het ontstaan van Casablanca. Portretten van de rijkste families in de stad en de herkomst van hun rijkdommen werden gepubliceerd. Onder de familie Akhannouch is het volgende te lezen:
De geschiedenis van Akhanouch in Casablanca gaat terug tot 1932 toen de vader Ahmed Oulhaj, afkomstig uit Tafraout, een winkeltje opende na eerst in Agadir te hebben gewerkt. In tien jaar tijd wist hij zeven nieuwe winkels te openen. Hierna begon hij te investeren in visserij en in handel in marmer. Hij verloor zijn bedrijven door zijn betrokkenheid bij het verzet tegen de Fransen die hem tot vijf jaar gevangenis hebben veroordeeld. Zijn bedrijfspanden werden door brand verwoest.
Na 1956 werd hij weer actief in de handel dankzij oude vrienden uit het verzet die nu aan de macht zijn gekomen. In 1958 kreeg hij een vergunning voor de distributie van brandstof via het bedrijf Afriquia SMDC. Het bedrijf kreeg later de naam Akwa Group. Dankzij een huwelijk met Ouakrim, een rijke familie uit dezelfde streek en gevestigd in Casablanca, kon de vader van huidige premier in nieuwe sectoren investeren zoals de petrochemische industrie. Daarmee is Akhannouch definitief doorbroken als een van de rijkste families in het land.
Akwa Group is op dit moment het belangrijkste bedrijf van de familie en is gespecialiseerd in brandstof, gas en onroerend goed. Het bedrijf bezit 560 tankstations en servicepunten. Het beheert een van de grootste opslagplaatsen van brandstof met een geschatte volume van 980.000 m3. Dat is 35% van de binnenlandse markt.
Dankzij een samenwerking met de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron werkt Akwa Group sinds 2019 aan een gemeenschappelijke strategie voor Afrika. Beide bedrijven zijn in 14 landen actief en hebben een nieuw platform opgericht om kwaliteitsproducten op de markt te brengen.
GenZ maakt net als de organisatoren van boycot uit 2018 een fout door het publiek te willen doen geloven dat de huidige premier eigenaar is van de bedrijven en dat zijn rijkdom in ontstaan na zijn intrede in de politiek in de jaren 2000 dankzij monopolie op de markt en misbruik van de macht. In werkelijkheid is de familie Akhannouch bijna honderd jaar actief op de markt.
Meer lezen over hetzelfde onderwerp:
Portret Aziz Akhannouch, premier van Marokko
De drie politieke partijen die de verkiezingen van 08 september 2021 hebben gewonnen, gaan samen een kabinet vormen. Dat zijn RNI (liberalen), PAM (liberalen) en Istiqlal (conservatieven). Samen vormen ze een meerderheidskabinet. RNI heeft de meeste stemmen behaald en levert de premier op : Aziz Akhannouch. Wie is hij? Aziz Akhannouch is in 1961 in Tafraout geboren, een dorp in de Anti-Atlas 180 km ten zuiden van Agadir. Hij zat op een basis- en middelbare school in Casablanca waar zijn familie woont. Na de middelbare school ging hij naar de Universiteit van Cherbrooke in Quebec, Canada. Hij behaalde in 1986 een MBA (Master of Business Administration) en liep stage bij oliemaatschappij ELF (nu Total Group). Na zijn stage kwam hij terug om voor zijn familie te werken. Zijn vader heeft verschillende bedrijven gespecialiseerd in distributie van brandstof...
Over jongeren en politiek activisme
Update: 07 juni 2025. Milieuactiviste Greta Thunberg heeft op 04 februari per ongeluk een document op haar Twitter account gepubliceerd waarin staat hoe je de boerenprotesten in India kunt steunen. Het document bevat namen van haar opdrachtgevers. Die mogen niet bekend worden gemaakt. Ze heeft het document snel uit haar timeline gedeletet. Maar de schade is al geleden. Het Openbare Ministerie in India wil haar vervolgen voor het aanzetten tot rellen. Dat roept vragen op: kun je je toekomst toevertrouwen aan jonge activisten zonder ervaring en expertise?
Aanhoudende destabilisatie door islamisten
Tijdens een demonstratie afgelopen zondag 01 december hebben pro Palestijnse islamisten om boycot gevraagd van McDonalds in Marokko. Het merk zou Israël steunen. De video van de demonstratie heeft op social media veel kritiek geoogst. Mensen verwijten de demonstranten werkgelegenheid op het spel te zetten. Er zijn meer dan vijftig vestigingen in het land waar duizenden mensen werken.
Tanger: nepbericht brengt mensen op de been
Op zondag 10 november heeft een pro-Palestijnse groep geprotesteerd tegen een tussenstop in de haven Tanger Med van een containerschip onderweg naar Salalah in Oman. Het schip met de naam Maersk Denver vaart onder de Amerikaanse vlag. Volgens de organisatoren van demonstratie vervoert het schip wapens voor Israël. In de video van de demonstratie wordt het schip als een “zionistisch oorlogsschip” genoemd. Dit werd tijdens de demonstratie (video) geroepen: Spanje heeft het schip geweerd Marokko heeft het ontvangen Wat een schande, wat een schande !
YouTube en politiek activisme in Marokko
Een studie naar YouTube en politiek activisme in Marokko is gratis toegankelijk onder de titel "The use of YouTube in Morocco as an instrument of social critique and opposition. Three cases: Richard Azzouz, Hamid El Mahdaouy, Najib El Mokhtari (2017). De studie is te lezen op de website van Academi.edu.