Terug naar hoofdinhoud
Weather Data Source: Wettervorhersage Agadir 30 tage

Gepubliceerd: 26 september 2026

Weg Marokko – Mauritanië wordt verbreed

De weg van grenspost Guerguerate naar Mauritanië wordt verbreed. De 480 km lange verbinding loopt via de hoofdstad Nouakchot naar Senegal. Dat hebben de Ministeries van Infrastructuur in Marokko en Mauritanië afgelopen maandag 21 september bekendgemaakt.

De weg verbindt Guerguerat, Nouadhibou, Nouakchott en Senegal maar is in slechte staat. Het wordt gebruikt voor vracht- en personenverkeer tussen Marokko en Mauritanië. 

Guerguerate lag tot 2020 in de bufferzone tussen beide landen. De weg die naar Mauritanië loopt werd in oktober kort door leden van Polisario geblokkeerd. Op 13 november maakte het leger een einde aan de blokkade en werd vrij verkeer hersteld. Sindsdien heeft de weg aan economisch belang gewonnen. In Mauritanië en West-Afrika wordt het gezien als een belangrijke weg voor de lokale economie.

In de officiële media van Algerije zijn de reacties op de aankondiging van de nieuwe weg overwegend negatief. Algerije probeert sinds de jaren 1970 de weg tussen Marokko en de rest van Afrika af te snijden. In deze video uit de archieven is te horen hoe het regime dacht Marokko van het Afrikaanse continent te isoleren.

Afbeelding: grenspost Guerguerate op 20 km van Mauritanië.

Meer lezen over hetzelfde onderwerp:

De etymologie van het woord Guerguerate
Guerguerate is een kleine plaats in het uiterste zuiden van Marokko op enkele klimeters van de grens met Mauritanië. In het woordenboek van Mohamed. Chafik staat een woord dat erop lijkt: Akerkur, betekent in Tamazight een paar stenen op elkaar gestapeld om de grens van een eigendom aan te geven. Akerkur betekent ook een zichtbare markering op de weg met een paar stenen op elkaar gestapeld zodat reizigers de weg terug kunnen vinden. Het woord is met een G geschreven omdat mensen in deze streek de K als G uitspreken. Het woordenboek van Miloud Taifi (Dictionnaire Tamazight - Français, 1991) vermeldt dat Akerkur in midden Marokko en paar stenen betekent, opgesteld om een plaats te markeren waar een misdaad is gepleegd of waar een onbekende persoon is begraven. De stenen werden niet geraakt of verplaatst.

Snelweg Tiznit - Dakhla genoemd naar Donald Trump
De voltooide snelweg tussen Tiznit (regio Souss) en Dakhla (regio Sahara) krijgt een eigen naam: Donald J. Trump. Dat heeft de Amerikaanse president op zijn eigen social media account meegedeeld. Het bericht van de president is van een video voorzien met een kort overzicht over de bouw van 1055 km lange snelweg en de mogelijkheden die het biedt voor de economische ontwikkeling van de regio en van de buurlanden. In de video wordt de nieuwe Dakhla Atlantic Port genoemd en de rol die het kan spelen in de ontsluiting van de Sahel en van West-Afrika. Trump bedankt de koning voor het initiatief en noemt de snelweg "The Peace Road for Prosperity".

Reportage CNN over de nieuwe Dakhla Atlantic Port
CNN heeft vorige week een reportage uitgezonden over de bouw van de nieuwe haven Dakhla Atlantic Port. De haven gaat volgens het Ministerie van Infrastructuur een belangrijke rol spelen in de ontwikkeling van regio Sahara. De haven bestaat uit drie delen: een dok voor onderhoud van schepen, een haven voor handel en een ander voor visserij. Het beschikt over twee zones voor industrie en logistiek en kan jaarlijks 35 miljoen ton aan goederen verwerken. Door de geografische ligging zal de nieuwe haven Marokko met landen in West-Afrika verbinden. Het kan tevens de Sahel helpen ontsluiten door toegang te geven tot de Atlantische Oceaan. Die mogelijkheid werd op een bijeenkomst in december 2023 in Marrakech door de ministers van Mali, Burkina Faso, Niger en Tsjaad besproken. De haven kost naar schatting 1,2 miljard dollar.

Artikel: Marokko kan niet worden geïsoleerd
Update: 30 april 2025. Op 22 april 2024 hebben leiders van Algerije, Tunesië en de regering van West-Libië (Tripoli) een politieke bijeenkomst in het presidentiële paleis in Tunis bijgewoond. Op de agenda stond de toekomst van de “Arabische Maghreb”. Marokko werd niet uitgenodigd. Niemand zou van deze bijeenkomst hebben gehoord als er geen bericht op Facebook en een paar foto’s genomen op de luchthaven en in het paleis waren gepubliceerd. De bijeenkomst was achter gesloten deuren. Er waren geen journalisten uitgenodigd. Dat is geen verrassing. Tunesië is sinds de staatsgreep van 21 juli 2021 een provincie geworden van buurland Algerije.