Artikel en gedicht over de aardbeving van 2023
Door een toevallige ontmoeting afgelopen maand september in Marokko kregen wij een artikel en een liedje van Mohamed Moustaoui (Taroudant, 1943) aangeboden over de aardbeving van 2023. Hij was na de catastrofe in het rampgebied. Zijn artikel bestaat uit een paar lessen geleerd van de aardbevinng. Het liedje komt uit zijn bundel Asays (Plein) met de titel “Aghrab ur agh isseflid, mdden durdern akw” [De muren hebben geen oren, de mensen zijn doof]. Het liedje te beluisteren onderaan is gezongen door El Mouden Zoubair. Moustaoui heeft een tiental dichtbundels op zijn naam staan, te bereiken via zijn website.
Meer lezen over hetzelfde onderwerp:
Een jaar na de aardbeving van 2023
Het jaar 2024 moet het jaar zijn van de wederopbouw na de verwoestende aardbeving van vorig jaar 09 september. Meer dan 2.000 mensen zijn omgekomen. Duizenden anderen zijn gewond geraakt. De materiele schade loopt in de miljoenen. Verschillende media maken deze week de balans: hoe gaat het met de overlevenden? Wat is er opgebouwd? En wat moet er nog gedaan worden?
Overleven na de ineenstorting van de maatschappij
De kans op maatschappelijke ineenstorting als gevolg van klimaatverandering is wereldwijd reëel. Het artikel “How we could survive in a post‑collapse world” (PDF format) uit maart 2025 onderzoekt de risico's en benadrukt de onderlinge verbonden ecologische, economische en geopolitieke druk die de kwetsbaarheid verergert. Het geeft voorbeelden van maatschappelijke ineenstorting uit het verleden zoals het Romeinse Rijk en de Maya beschaving maar ook uit de moderne tijd zoals de Sovjet-Unie, Syrië, Venezuela en Jemen.