X-platform onthult herkomstland eigenaren accounts
Het populaire X-platform heeft sinds 16 november een nieuwe functie toegevoegd om te achterhalen in welk land de eigenaar van een account zit. De functie toont locaties op basis van signalen zoals IP-adressen, app store-regio's en gedrag. Voorstanders prijzen de transparantie daar waar tegenstanders voor privacy vrezen.
Houders van accounts kunnen ervoor kiezen om specifieke landen of regio's te tonen of zich af te melden. Profielen worden dan echter als verborgen gemarkeerd. Accounts uit Europa tonen de regio om aan de regelgeving te voldoen.
Voorstanders van de nieuwe verandering zien de functie als een middel om nepaccounts en buitenlandse inmenging te ontmaskeren. Critici wijzen op risico’s voor de privacy en mogelijke gevaren voor activisten in repressieve landen. Die hebben juist baat bij anonimiteit.
De gevolgen van deze nieuwe wijziging zijn direct zichtbaar. Zo weten we dat Algerijnen uit Algerije en uit Frankrijk zich als Marokkanen voordoen om politieke onrust in Marokko aan te wakkeren. Andere accounts van Marokkaanse activisten gelieerd aan GenZ demonstraties van vorige september zitten niet in Marokko maar in Canada en Frankrijk. Ze misbruiken de demonstranten om het regime aan te vallen.
Er zijn ook nepaccounts uit Afrika onthult. De grootste groep oplichters zit in Nigeria. Sommige doen zich voor als activisten, humanitaire hulpverleners en journalisten om geld in te zamelen voor onderdrukte Palestijnen in Gaza. Hoeveel geld hebben ze ingezameld is niet duidelijk. We hebben bewijs gezien dat ze mensen uit Marokko hebben benaderd.
De onthulling van locatie helpt verder om de omvang van binnenlandse bemoeienis in kaart te brengen. Een deel van nepaccounts op X-platform is gebaseerd in India, Rusland en Qatar. Indiërs gebruiken desinformatie om hun moslim buren in Pakistan in een kwaad daglicht te stellen. Ze gebruiken westerse namen om westerlingen tegen moslim migranten op te hitsen.
De Russen mengen zich in politieke zaken zoals verkiezingen in westerse landen. Qatar steunt de Moslim Broederschap om de Emiraten en Saoedi-Arabië aan te vallen. Tawakkol Karman uit Jemen, gelieerd aan Al Islah politieke groepering van de Moslim Broederschap en winnaar in 2011 van de Nobelprijs, heeft demonstraties van GenZ gebruikt om Marokko aan te vallen. Haar account wordt vanuit Qatar beheerd. Er zijn andere accounts gespecialiseerd in nieuws over Marokko en doen alsof ze Marokkanen uit Marokko zijn. In werkelijkheid zitten ze in Qatar of Türkiye.
Meer lezen over hetzelfde onderwerp:
Nepbericht: Afrika Cup 2025 in Marokko geannuleerd
Nieuw nepbericht over Marokko in omloop
Nieuw gids om berichten in de media te checken
Journalist reageert op vervalst interview over Marokko
Tanger: nepbericht brengt mensen op de been
Nepbericht: Egyptische verpleegsters in Marokko