Nieuw: Dag van Rif in Algerije
Op 23 november hebben Algerijnse media verslag gemaakt van de Dag van Rif, een nieuwe activiteit in Algerije ter ondersteuning van een onbekende groepering met de naam Partij voor de Onafhankelijkheid van Rif. De woordvoerder van de partij, Yuba El Ghadioui, heeft een toespraak gehouden in aanwezigheid van vertegenwoordigers van het regime. Onderaan een samenvatting van de toespraak.
“Het streven naar de onafhankelijkheid van Rif is niet nieuw. Het is een oude en legitieme eis die door middel van geweld werd onderdrukt. Dat is belangrijk om te weten. Mensen in Rif willen zich niet losmaken van Marokko want ze waren nooit onderdeel geweest van dat land. Het volk heeft zich altijd verzet, in het verleden door middel van gewapend verzet en in het heden door vreedzame middelen.
Beste mensen, velen van jullie denken misschien dat Rif zich los wil maken van Marokko. Separatisme betekent dat we ooit onderdeel waren van Marokko. Dat is niet waar. Dit is een land dat werd opgericht om koloniale belangen te dienen. Daar waren we nooit onderdeel van. Lees de geschiedenis opnieuw. We streven niet naar separatisme maar naar het terugkrijgen van onze onafhankelijkheid zoals het was in de tijd van de republiek van 1921.
Wij waren de eerste onafhankelijke en democratische staat in Noord Afrika. De onafhankelijkheid werd ons niet in de schoot geworpen. Wij hebben daar tegen koloniale machten lang voor gestreden. Wij in Rif hebben nooit de overheersing van Marokko over ons land erkend. Hoe kunnen wij een regime gesticht door het Franse kolonialisme erkennen? Een regime wiens legitimiteit is gebaseerd op het verdrag van 1912 nadat de Alawieten (koninklijke familie) het land aan de Fransen hebben overgedragen in ruil voor het behouden van hun eigen macht. Het regime was en is nog steeds een dienaar van buitenlandse machten ten koste van volkeren in de regio. De voortdurende ontrukking in Rif en in de Westelijke Sahara zijn daar voorbeelden van."
Noot van de redactie: het publiceren van bovenstaand bericht is bedoeld om aandacht te vestigen op de nieuwe poging van de militairen in Algiers om Marokko te destabiliseren. Ze hebben de strijd om de Sahara verloren. Een nieuw front in het noorden gaat open. Lees ook onderstaand artikel voor een overzicht van pogingen sinds 1963 om de buren te destabiliseren.
Algerije destabiliseert en isoleert zichzelf
Spaanse minister van Buitenlandse Zaken wil dat Algerije stopt met inmenging in de interne aangelegenheden van zijn land. Dat zei hij in een interview op zondag 23 april 2023 met dagblad El Espanol. In 2022 zei Algerijnse president Abdelmadjid Tebboune dat Spanje een onvriendelijk gebaar heeft gemaakt jegens zijn land. Aanleiding was de erkenning door Spanje van de soevereiniteit van Marokko over de Westelijke Sahara. Algerije beëindigde eenzijdig het vriendschapsverdrag met Spanje en sloot het land af voor Spaanse bedrijven.