Skip to main content
Weather Data Source: Wettervorhersage Agadir 30 tage

Gepubliceerd: 31 augustus 2024

Frankrijk erkent Sahara als Marokkaans territorium

Update: 13 oktober 2025. De Franse president Emmanuel Macron heeft op 30 juli 2024 een brief aan koning Mohammed VI gestuurd waarin hij zijn steun uitspreekt voor het autonomieplan van de Sahara: “Voor Frankrijk is autonomie onder de Marokkaanse soevereiniteit het raamwerk waarbinnen deze kwestie moet worden opgelost.” En dit plan “vormt nu de enige basis voor het bereiken van een politieke, rechtvaardige en duurzame oplossing in overeenstemming met de resoluties van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties”, schrijft het Franse staatshoofd.

Voor het eerst sinds het begin van het conflict in 1975 laat Frankrijk het principe van neutraliteit los en sluit zich aan bij Amerika en Spanje die eerder in 2020 en 2023 het autonomieplan van Marokko verdedigen. Een historisch besluit. Frankrijk en Spanje waren in de koloniale tijd verantwoordelijk voor het traceren van de grenzen tussen Marokko, Algerije en Mauritanië.

Het recente Frans besluit om de Sahara als Marokkaans territorium te erkennen heeft verregaande gevolgen. Een zelfstandig “Arabisch Republiek van de Westelijke Sahara” waar Polisario tussen 1976 en 1990 vanuit Algerije voor heeft gevochten is van de baan. Onderhandelingen tussen de betrokken partijen zijn nu de enige manier om het conflict op te lossen.

Een ander gevolg van het Franse besluit is vanaf deze maand voor miljoenen mensen over de hele Franstalige wereld zichtbaar. Het Franse Ministerie van Onderwijs heeft de kaart van Marokko inclusief regio Sahara in de schoolboeken 2024 - 2025 laten publiceren. Dat lijkt het meest op de kaart van voor 1884, het jaar waarin Marokko op de koloniale Africa Berlin Conference in twee stukken werd verdeeld. Spanje kreeg de Sahara en Frankrijk de rest van het land.  

Tot slot, het besluit heeft gevolgen op de Franse betrekkingen met voormalige kolonie Algerije. Dat is het land dat sinds 1976 Polisario herbergt en militair, diplomatiek en financieel steunt. Het heeft de eigen ambassadeur uit Parijs teruggeroepen en dreigt met maatregelen. Maar het militaire regime in Algiers heeft al eerder in 2023 Spanje gedreigd na de erkenning door Madrid van de soevereiniteit van Marokko over de Sahara.

Meer lezen op deze website:
Dossier over het conflict om de Sahara