Souss: islamisten praten over onderontwikkeling in de regio
Al-Jamaa, de islamitische groep van Abdessalam Yassine, praat over onderontwikkeling in regio Souss. In een verklaring gepubliceerd vorige week op Aljamaa.net naar aanleiding van het protest van de bewoners in Agadir over de erbarmelijke service in het staatsziekenhuis, is te lezen dat het tijd is om structurele problemen in de gezondheidszorg, onderwijs en leefomstandigheden van rurale gemeenschappen aan te pakken. Deze hernieuwde aandacht voor onderontwikkeling is al eerder geconstateerd bij de islamisten van de PJD in de aanloop naar de verkiezingen van 2011, 2016 en 2021.
De groep is de laatste twee jaar erg aanwezig op straat. Het heeft 94 wekelijkse demonstraties georganiseerd tegen een oorlog op een ander continent veroorzaakt door Hamas extremisten. Maar het heeft nog geen tijd om de overlevenden van de aardbeving van 2023 of de overstromingen in de regio bij te staan.
De groep heeft artsen, vrijwilligers en hulpmiddelen naar Gaza gestuurd. Het heeft ze bij terugkeer als helden ontvangen. Maar het had geen artsen, verplegers of vrijwilligers om de slachtoffers en overlevenden onder het puin te halen of mee te helpen bouwen in rampgebieden in Taroudant, provincie Tata of Al Haouz.
De groep heeft begin september vrijwilligers gestuurd om mee te varen met de Sumud Flotilla die Gaza moet ontzetten. Maar het heeft nog steeds geen caravan georganiseerd om solidariteit te tonen met de overlevenden van de aardbeving onder wie sommige een tweede winter in de bergen tegemoet komen zonder onderdak, sanitair, werk of inkomen.
De groep gebruikt onderontwikkeling in Souss en legt de schuld bij de Marokkaanse staat. Dat is ongeloofwaardig. Islamisten waren tussen 2011 en 2021 aan de macht. Wat hebben ze gedaan in de gemeenten en provincies van Souss waar ze zaten om achterstand weg te werken?
Daarom mag de hernieuwde aandacht door de islamisten voor de problemen waar mensen op het platteland mee kampen niet leiden tot een herhaling van de mislukt PJD regeerperiode nu de verkiezingen van 2026 naderen. Want het gaat de islamisten niet echt om de economische en sociale ontwikkeling van de bevolking. Veel belangrijker is de politieke macht zoals begin 2025 uiteengezet in dit interview met een vertegenwoordiger van de groep.
Afbeelding: een beschadigd huis in het door de aardbeving getroffen gebied in 2023. Bron: Aljamaa.net.
Meer lezen over hetzelfde onderwerp:
Aanhoudende destabilisatie door islamisten
Tijdens een demonstratie afgelopen zondag 01 december hebben pro Palestijnse islamisten om boycot gevraagd van McDonalds in Marokko. Het merk zou Israël steunen. De video van de demonstratie heeft op social media veel kritiek geoogst. Mensen verwijten de demonstranten werkgelegenheid op het spel te zetten. Er zijn meer dan vijftig vestigingen in het land waar duizenden mensen werken.
Natuurrampen en de dubbele moraal van de islamisten
Een aardbeving heeft op donderdag 04 september Afghanistan getroffen. De Taliban spreekt van rond 2.200 doden en 3.600 gewonden. De eerste hulpverleners hebben pas 36 uur na de ramp de getroffen dorpen in de bergen bereikt. De Broeders in Marokko hebben de slachtoffers gecondoleerd maar vergaten meisjes en vrouwen onder het puin waar geen mannelijke hulpverleners komen wegens de scheiding tussen de seksen die de Taliban hanteert.
Adviseur koning doelwit demonstranten Marokko
Update 12 april: een commentaar van Ahmed Assid (audio, 10 minuten) over anti-Joodse leuzen geroepen tijdens pro-Palestijnse demonstraties in Marokko. Tijdens een demonstratie op 06 april van pro-Palestijnse activisten in Rabat zijn er leuzen geroepen gericht op André Azoulay. Hij is van Joods en amazigh afkomst geboren in 1941 in Essaouira (Tassort). Hij is econoom en al jaren adviseur van de koning. Hij treedt geregeld op in de media in binnen- en buitenland. Nooit eerder is hij op straat tijdens een demonstratie voor “zionist” uitgemaakt. Eerder op deze website verscheen een artikel over de islamisten en de monarchie. Ze zijn mede organisatoren van de demonstratie van vandaag. Joden en Palestijnen worden gebruikt om de koning aan te vallen.
Een centrum voor de studie naar islamisme
Een nieuw centrum met de naam "Vrijheden voor Politieke en Strategische Studies" is onlangs in Istanbul open gegaan. Het centrum is volgens Gamal Sultan, hoofdredacteur van Egyptische krant Al Mesryoon, gelieerd aan islamitische politieke partijen in zijn land. Het centrum wil een kritische bijdrage leveren aan het debat over de ervaringen in de politiek door islamitische groepen in het Midden Oosten en Noord Afrika.