Buitenlandse Zaken Peru wil consulaat in Dakhla
Peru beschouwt de autonomie van regio Sahara onder bestuur van Marokko als een rechtvaardige, duurzame en wederzijds aanvaardbare politieke oplossing in overeenkomst met de beginselen en doelstellingen van het Handvest van de Verenigde Naties. Dat zei Carlos Espá y Garcés, de Peruaanse minister van Buitenlandse Zaken, op 24 september in New York tijdens de VN Algemene Vergadering.
De volledige verklaring van de Peruaanse minister staat op de website (https://www.gob.pe) van het Congres van Peru. Daarin is te lezen dat zijn land achter de VN Resolutie 2797 staat - aangenomen door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in oktober 2025. De minister sprak zijn bereidheid uit tegenover Nasser Bourita, minister van Buitenlandse Zaken van Marokko, een consulaat te openen in de stad Dakhla om Peruaanse producten op de Afrikaanse markt te brengen.
De officiële betrekkingen tussen beide landen begonnen in 1964 en zijn versterkt na het bezoek in 2004 van de koning aan Peru. Beide landen werken samen op het gebied van veiligheid, handel, landbouw, duurzame energie en beroepsonderwijs. Uiteenlopende linkse regeringen in Peru hebben in het verleden Polisario erkent. De nieuwe president heeft de banden verbroken.
Afbeelding: de ministers van Butenlandse Zaken van Marokko en Peru. Bron: Diplomatie.ma.
Meer lezen over hetzelfde onderwerp:
Congres Peru keurt pro-Marokko resolutie goed
De Commissie Buitenlandse Zaken van Peru heeft deze week met een meerderheid gestemd voor een resolutie ter ondersteuning van de soevereiniteit van Marokko over de Westelijke Sahara. Dat staat in een persbericht gepubliceerd door het Centro de Noticias del Congreso, de officiële media van het Congres. "Met de resolutie zou het voorstel voor het Marokkaanse autonomieplan worden erkend als een serieuze oplossing in overeenstemming met het internationaal recht", aldus het Congreslid Patricia Juárez Gallegos die tien stemmen voor en vier tegen kreeg.
Peru breekt met "Arabisch Republiek van de Westelijke Sahara"
Update: 15 juli 2026. De regering van Peru heeft op vrijdag 08 september 2023 besloten de diplomatieke betrekkingen met de Arabische Democratische Republiek van de Westelijke Sahara met onmiddellijk ingang te verbreken. Het besluit is op de officiële website van de regering gepubliceerd en komt twee jaar nadat de nieuw gekozen linkse president Pedro Castillo de banden met Polisario juist heeft hersteld.
Sahara: nieuw president Peru achter VN Resolutie 2797
Het kabinet van de nieuw gekozen president Keiko Fujimori van Peru heeft op 15 juli een persbericht gepubliceerd waarin de regering achter de VN Resolutie 2797 staat waarbij regio Sahara ten zuiden van Marokko autonomie krijgt onder bestuur van Rabat. Het nieuw besluit van Peru werd eerder in september 2023 aangekondigd nadat de diplomatieke banden met de "Arabische Democratische Republiek van de Westelijke Sahara" werden verbroken.
