Skip to main content
Weather Data Source: Wettervorhersage Agadir 30 tage

Gepubliceerd: 12 september 2025

Onderzoek verontreiniging grondwater in Marokko

De toename van industriële en agrarische activiteiten en lange periodes van droogte hebben in Marokko geleid tot waterschaarste en de introductie van verontreinigende stoffen in grond- en oppervlaktewater. Nitraat is door zijn hoge oplosbaarheid een veel voorkomende verontreinigend stof geworden en vormt in de loop van de jaren een probleem. Dat staat in het nieuwe onderzoek “Moroccan water resources under pressure” verschenen in oktober 2025 in Journal of Hydology.

Het onderzoek geeft een overzicht van de kwaliteit van grond- en oppervlaktewater in het land. Het laat verontreinigende gebieden zien en de geschiktheid van grondwater voor zowel drinkwater als irrigatie in de landbouw. Over het algemeen vertonen rivieren een goede tot matige waterkwaliteit, met uitzondering van gebieden stroomafwaarts waar huishoudelijk en industrieel afval wordt geloosd. Stuwdammen hebben gemiddeld een uitstekende tot matige waterkwaliteit waarbij ongeveer 5% een slechte kwaliteit vertoont als gevolg losing van afvalwater.

De verontreiniging is hoofdzakelijk een gevolg van de lozing van huishoudelijk en industrieel afvalwater, van rioolwater en van overmatig gebruik van meststoffen in de landbouw. De verontreiniging door nitraat is verergerd als gevolg van intrusie van zeewater waargenomen aan de Atlantische kust in dichtbevolkte gebieden. 

Afbeelding: een stuwdam in midden Marokko. Bron: stichting MaaDialna.

Meer lezen over hetzelfde onderwerp:

Rapport over kwaliteit zwemwater
Maatregelen om water te besparen
Geen water naar Bechar door stuwdam Guir
Nieuwe installatie voor ontzilting zeewater
Onderzoek naar microplastic in drinkwater
Sidi Ifni haalt drinkwater uit de zee
Energiecentrale Taroudant bestaat een jaar
Geen akkoord over productie en consumptie plastic